Aktuality


25. 01. 2017

Zimní práce na rybnících


Zpráva Rybářského hospodáře
Kategorie: obecne
Zaslal: lauryn
V současné době pracovníci ČRS, z. s., MO Přelouč vyřezávají prohlubně ( "okna") v chovných rybnících, kde mají rybáři zakomorovanou obsádku, tak i v rybářských revírech. Hlavním předpokladem pro tuto jistě namáhavou práci je dostatečná vrstva ledu, alespoň 10 cm a více. Hlavním důvodem je nastartování procesu fotosyntésy (tvorby kyslíku ve vodě) a odvětrání nahromaděných plynů. K této činnosti přeloučtí rybáři využívají speciální motorovou pilu na led a speciální sekery na dlouhé násadě tzv. "ledovky". 
 
 
Nejprve pracovníci očistí vytipované místo od sněhu (pokud je led sněhem pokrytý). Prohlubně se tvoří zpravidla v místech převládajícího větru a to z toho důvodu, aby došlo co nejpozději k opětovnému zámrazu prohlubně. Motorovou pilou se řízne otvor na šířku do 1,5 m.
 
 
Musí být ale užší než násada speciální sekery, protože v případě prolomení ledu, překryje pracovník sekerou prohlubeň a je možné se o ni opřít. Délka otvoru je přibližně 10 i více metrů. Po odlomení kry, se musí led nasekat na menší části a včetně vzniklé tříště důkladně potopit. 
 
 
Velmi důležité je vzniklou prohlubeň označit. V běžném rybníkářském provozu se používají k označení nasekané a poté vytažené kry, alespoň v rozích prohlubně, nebo lépe po celém obvodu prohlubně. Je možno využít i větvě náletových dřevin, které se nacházejí v blízkosti zamrzlé vodní plochy.
 
 
Další činností, která je spojená s tvorbou prohlubní, je obsekávání ledu kolem výpustného zařízení. Samozřejmostí je následné měření fyzikálně - chemických veličin kvalitním digitálním přístrojem. Naměřené hodnoty se evidují. 
 
 
V případě dalších mrazů a sněžení se kontroly na rybnících provádějí častěji. Pokud se opětovně na ledové ploše vytvoří sněhová pokrývka, musí se sníh odhrnout, aby mohlo proniknout světlo přes led do vody. 
 
Za kolektiv pracovníků ČRS, z.s., MO Přelouč
 
Ing. Karel Němec - rybářský hospodář
 


Vytisknout tuto stránku